Stres ve Saç Dökülmesi: Stres Saç Döker Mi?

Kişinin yaşamı boyunca saç dokusunun veya kalınlığının değişmesi çok yaygındır. Saçlarınız inceliyor ya da dökülüyorsa, muhtemel nedenini öğrenmeniz gerekir. Stres, kalıtım veya başka bir faktör nedeniyle saç dökülmesi yaşıyor olabilirsiniz. Saç dökülme tipinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Normal Saç Dökülmesi

Her saç telinin doğal bir yaşam süresi vardır ve bu yaşam süresi sonunda doğal olarak dökülür. Aslında, hepimiz günde ortalama 100 saç telimizi kaybederiz. Bu birkaç faktörden kaynaklanmaktadır:

Saç Telinin Ömrü: Tek bir saçın ortalama ömrü 4,5 yıldır; sonra saç dökülür ve 6 ay içinde yeni bir saç ile değiştirilir.

Şekillendirici: Şampuanlama, fön makinesi, kurutma ve saç fırçalama, saçlarımızın dökülmesine neden olabilir.

Yaşlanma: 30 yaşından sonra, hem erkekler hem de kadınlar saçlarını kaybetmeye başlarlar, ancak erkeklerde bu durum daha hızlı gelişir.

Kalıtsal Saç Dökülmesi

Kalıtsal saç dökülmesinin nedeni halk arasında bilindiği gibi aşırı miktarda saç dökülmesi değildir. Dökülen saçların yerini almak için yeni saç üretilememesidir ve kalan saçların yetersiz olmasıdır. Genellikle kellikle sonuçlanır. Kalıtsal kellik, birkaç faktörle ilişkilidir:

Cinsiyet: Kalıtsal kellik, erkeklerde kadınlardan çok daha yaygındır.

Yaş: 30 yaşına kadar, 4 erkekten 1’inde kellik oluşabilir. 60 yaşına gelindiğinde ise, 4 erkekten 2 erkek keldir.

Hormonlar: Kellik, testosteron ile ilişkilidir; yaşlandıkça daha karmaşık sistemlere sahip olan kadınlar daha fazla saç kaybetme eğilimindedirler.

Stres ve Saç Dökülmesi

Stresin saç dökülmesine neden olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Saç dökülmesinin ilk iki nedeni genetik ve strese bağlı saç dökülmesidir. Çevresel nedenlerden kaynaklanan stres ve stresin yönetilememesi durumunda saç dökülmesi artar. Yaralanma, hastalık ya da cerrahi operasyonlar da  fiziksel ya da duygusal stres oluşturur.  İki tip saç kaybından birine neden olabilir:

Daha yaygın tipe Telogen Effluvium adı verilir. Az şiddetli saç dökülmesi gözlenir ve saçlar büyümeyi durdurur. 2 veya 3 ay sonra dökülmek üzere dinlenme evresine girer. Daha sonraki 6 ila 9 ay içinde tekrar büyür.

Stres kaynaklı diğer saç dökülmesinin diğer tip Alopesi Areata olarak bilinir. Saç köklerine beyaz kan hücresi saldırısı sonucu oluşur. Bu tip saç dökülmesinde saçlar haftalar içinde kendi kendine yeniden büyüyebilir, ancak tedavi de gerekebilir.

Diğer Saç Dökülmesi Faktörleri

Saç dökülmesine neden olabilecek başka faktörler de vardır:

  • Hastalıklar
  • Hormonal değişiklikler
  • Hamilelik veya doğum
  • Doğum kontrol hapı kullanımı
  • Kemoterapi

Saçlarınız inceliyorsa veya kellik görüyorsanız sebebini belirlemek için doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Ayrıca, stres kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız, yaşamınızdaki stresi azaltmanın ve stresle başa çıkmanın etkili tekniklerini bulup uygulamalısınız.

Stresi Azaltmak İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Stresin meydana gelmesini her zaman önleyemezsiniz, ancak çoğu zaman yaşayacağınız stres miktarını en aza indirebilirsiniz. Hayatınızdaki stresi mümkün olduğunda kesmenize yardımcı olacak nefes egzersizleri ve diğer hızlı etkili stres gidericiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için psikoloğunuza danışın.