Saçın Sağlıklı Olması İçin Saç Nasıl Yıkanır

Saçın sağlıklı olması için dikkat edilecek konulardan biride, saçımızı sağlıklı yıkamaktır. İnsanlar için saç, güzelliği ve görünümü dışa yansıtan en önemli unsurlardan biridir. Saç bakımı, saçların korunması, yıkanması, saçınızın sağlığı ve güzelliği için çok önemlidir. Dışarıda gözle göremediğimiz toz ve kir saçlarımıza yapışarak kirli duruma getirir, kirlenen saçlara uygulanan yanlış yıkama, saçlarımızın sağlıksız olmasına neden olur. Kısa sürede sağlıksız ve cansız kalan saçlar dökülmeye başlar, kel olma durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Saçın Dökülmemesi İçin Saç Nasıl Yıkanır?

Saçınızı yıkarken su sıcaklığına dikkat etmelisiniz. Fazla sıcak su, saç derisi ve saçınıza zarar verir. Normalden fazla sıcak suyla saç yıkanırsa, saç tellerini kurutup kırılmasına neden olacaktır. Fazla soğuk su ile saç yıkamak, sağlık açısından size zarar verecek ve sinüzit, grip ve baş ağrısı rahatsızlıklarına sebeb olacaktır. Saç ve beden sağlığı için suyun ılık olmasına özen göstermelisiniz. Saçın ılık suyla ve saçınıza uygun şampuan ve sabunla yıkanması sonucu, saçınız daha güzel, canlı ve zinde olacaktır.

Saç Yıkandıktan Sonra Tararken Nelere Dikkat Etmeli?

Saç Yıkandıktan Sonra Tararken Nelere Dikkat Etmeli.

Saç Yıkandıktan Sonra Tararken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Saçımızı yıkamadan önce saçımıza zarar vermeden taramak, kir ve tozdan arındırır, daha sonra yıkamaya geçilerek saçın temizliği hızlı ve tozdan kirden arınmış olur. Saç yıkanırken kullanılan ılık su ve saça uygun sabun veya şampuan, saça daha hızlı nüfuz eder. Saç yıkama işleminden sonra, geniş tarak ile saçınızı, uç taraftan başlayarak aşağıya doğru taramaya özen gösteriniz. Önemsiz gibi gözüken bu detaylar uzun süre saçlarınızı koruyacaktır.

Saçın Sağlıklı Olması İçin Hangi Sabun ve Şampuan Kullanılmalıdır?

Saç sağlığı için şampuan seçerken, saç deriniz ve saç tellerine zarar vermeyen, saçınızı kurutmayan ve en önemlisi nem dengesini koruyan şampuanları kullanmaya özen göstermelisiniz. Yanlış şampuan seçimi, kaşıntı, kepek ve çeşitli rahatsızlıkları karşınıza çıkaracaktır. Saçınıza uygun şampuan seçimi, saç ömrünü uzattığı gibi daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Şampuanla saç yıkarken, dairesel ve yumuşak hareketler uygulayarak masaj yapar gibi yıkamaya özen göstermeliyiz. Dikkatli yıkama sonucu, deri gözenekleri temizlenerek saç dipleri beslenir ve hava alması sağlanır.

Saç Yıkandıktan Sonra Saç Kremi Kullanmalımıyız?

Saç yıkama sonrası saç kremi kullanmak oldukça faydalıdır. Saç kremi saça uygulanırken, saç diplerine sürülmemeli ve saç tellerinin ucundan başlamalıdır. Saç dibine krem sürmek, saç dökülmesine neden olacağı için kesinlikle sürmemeliyiz. Saç kremini saçınıza uygun olarak seçmek, daha parlak ve canlı saçlara sahip olmanıza katkı sağlayacaktır. Doğru saç kremi seçimi, saçınızın nem dengesinin korunmasına da yardımcı olacaktır.

Saç Yıkarken Saç Dökülmemesi İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Saç dökülmesinin sebebleri arasında, saçın iyi durulanmaması önemli konular arasında yer almaktadır. Saçın iyice durulanmaması sonucu saç gözenekleri tıkanır ve saç kökleri yeterli beslenemeyerek saç tellerinin zayıflamasına neden olur. Durulama işlemi saçın, uzun, kısa, seyrek ve sık olmasına göre uzayabilir veya kısalabilir. Önemli olan durulama işleminin süresi değil, sağlıklı yapılmasıdır. Uzun zaman alsa bile sağlıklı durulama işlemi sonrası saçlarımız, uzun vadede daha sağlıklı ve zinde olur.

Saça Uygun Havlu Seçimi ve Kurulama İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Saç yıkamada dikkat edilmesi gereken başka bir durum, havlu seçimi ve kurulama işlemidir. Saç dökülmemesi için havlu seçerken yumuşak olmasına dikkat etmeliyiz. Havlunun saçınızdaki suyu emen ve iyi kurulayan yapıya sahip olmasına dikkat ediniz. Havluyu kullanırken, saçınıza sararak biraz bekletmek tamamen suyu emmesini sağlayacaktır. Havluyu saçınıza yukarı, aşağı ve sağa, sola hareket ettirerek kurutmaya çalışmak, saçınıza zarar verecektir ve kırılıp, dökülmesine sebeb olacaktır.