Saç Üzerinde Yumurtanın Bir Etkisi Var Mı?

Saç için mükemmel bir protein olan Yumurta, saçlarınız için oldukça faydalıdır. Amino asitler yumurtanın beyazların da yer alarak vücut için gerekli olan kolay ve eksiksiz bir proteindir. Besin yolu ile kolay bir şekilde alınan proteinler, saçların sağlığı ve büyümesi için oldukça değerlidir. Yumurta da protein bakımından oldukça değerli olduğundan dolayı saçlara çok iyi gelir.

Tırnak, cilt ve saç da proteinler, tüm doku hücrelerinin yapımında kullanılmaktadır. Keratin adı verilen protein, %60-90 oranlarında yer alır. Aynı zamanda saçların yapı taşlarını da oluşturarak elastik ve saça gücünü veren en önemli etkendir. Saçlar, protein bakımından zengin bir şekilde beslendikçe daha uzun ve sağlıklı uzama kat eder.
Saçların kırılgan oluşuna ve uzamamasına yetersiz protein alımı neden olur. En iyi protein kaynağı olarak bilinen kırmızı et, balık, yumurta, peynir içeren ve kümes hayvanları hayvansal proteinler ve birincil proteinler olarak yer alır. Yumurta buradan da anlaşıldığı üzre saça çok iyi gelir.

Yumurtanın Saça Sürülmesinde Fayda Var Mıdır?

Lesitin, yumurta sarısında bulunur. temel yağ ve yağlar asitlerinin kompleks karışımını oluşturur. Aynı zamanda fosforla birleşen bir yağdır. Saç hücrelerinin ve vücutta yer alan canlı hücrelerin gereksinimi olan şey lipiddir. En çok sorulan sorular arasında da yumurta saça sürülür mü? Yumurtayı saça sürmek faydalı mıdır? sorusudur.
Sizin için yazımızın devamında bu soruların cevaplarına değineceğiz.

Lestin, saç bakım ürünlerinde ipeksi dokunuşlu, sağlıklı ve parlak saçların elde edilmesine destek verir. Kuru saçlar için özellikle fayda sağlar. Saç dış yapısı adına oldukça koruyucu bir etkisi ile saçın nem tutma özelliğinin artırılmasında etkendir.

Fakat yumurta saça sürüldüğünde, saçın sadece dış yüzeyine kaplar. Böylelikle de yumurtanın faydalı içeriği saçın iç bölgelerine nüfus etmez. Saçınıza şayet yumurta sürer iseniz saçlarınızı mutlaka soğuk su ile yıkayıp durula malısınız. Sıcak su ile yıkandığında saçınız da kalıntılar kalır ve yumurtanın kokmasına neden olur. Yumurtanın saça iyi geldiği doğrudur ancak saça sürmek yerine yumurtayı tüketmenizi öneririz