Saç Dökülmesinin Önemli Sebebleri Nedir

Saç Dökülmesinin Önemli Sebebleri Nedir

Güzel ve sağlıklı saçlar bakımlı görünmek için hayatımızda önemlidir. Fakat günümüzde yetersiz beslenme, stres ve birçok sebebden dolayı saçlarımız dökülmektedir. Araştırmalara göre saç dökülmesinin sebebleri nedir inceleyelim.

1) Deri ile Oluşan Problemler: Saç derisi problemi ile başlayan dökülmeler, başka hastalık ve rahatsızlıkların saç derisine yaptığı yan etkiler sonucu ortaya çıkmaktadır. Saç derisini etkileyen hastalıklar ; egzama, mantar, sedef hastalığı, akne, liken hastalığı olarak sıralayabiliriz. Saç derisinin etkilendiği hastalıklar tedavi edilmeden problem ortadan kalmamaktadır. Öncelikle hastalığın tedavi edilmesi gereklidir.

2) Genetik Problemler ; Bayanlarda farklı erkeklerde farklı genetik problemler ortaya çıkmaktadır. Yaşlanmaya başladıkça kel olma durumu fazlalaşır ve saç ekimi tedavisi kaçınılmaz olabilir. Erkeklerde oluşan genetik saç dökülmesi tepe bölgenin açılması ile hızlanır. Kadınlarda oluşan genetik saç dökülmesi nedenleri arasında, yoğun stres, baskı, dengesiz beslenme, sürekli açlık ve hormon eksikliği bulunmaktadır. Erkek ve kadınlar için tedavi şeklinin yanında hormon tedaviside gerekmektedir.

3) Hatalı Beslenme ile Saç Dökülmesi ; Besinsel faktörlere bağlı saç dökülmeleri en fazla rastlanılan problemler arasındadır. Saç, vücudumuzun organı olması nedeniyle beslenmesi ve kanlanması gereklidir. Yanlış beslenme nedeniyle oluşan saç dökülmeleri, dengeli ve düzenli beslenme sonucu ortadan kalkacaktır. Saçlarımız için gerekli minareller, vitaminin kanda bulunmaması veya eksik olması saçlarımızın güçsüz ve sağlıksız kalması sonucu dökülmesine neden olacaktır. B12, D vitamini, biotin, asit, çinko ve demir vitaminleri eksikse saçlarımız beslenmediği için dökülür. Böyle zamanlarda vitamin eksikliği tedavisi için mutlaka doktora başvurunuz.

4) Hormon Bozukluğu Sorunları ; Bayanlarda sıkça rastlanılan hormon bozuklukları, adet gecikmesi, tüylenme, akne ve kilo artışlarıyla kendini göstermektedir. Bu tip problemler saç dökülmesini hızlandırmışsa, hormonal saç dökülmesi belirtisidir. Mutlaka kan tahlili yapılmalı ve dermatoloji doktoruna başvurmalıdır.

5) Bütün bunların haricinde iki spesifik saç dökülmesi sebebi bulunmaktadır. İlki doğumdan 60-90 gün sonra oluşan pospartum dökülmedir. Hamilelik süresince dökülmesi gereken ama dökülmemiş saçların hızla hep beraber dökülmesin sonucu oluşur. Doktor gözetiminde yapılacak takviyeler,  rahatsızlığın giderilmesinde katkıda bulunur. Diğer sebeb ise, kemoterapi rahatsızlığı olan hastalarda oluşan saç dökülmesidir. Son zamanlarda gelişmiş ilaçların alınmasıyla bu dökülmeler daha az görülmektedir.