Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Saç Dökülmesi Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

saç dökülmesinin nedenleri

saç dökülmesinin nedenleri

Saç dökülmeleri kadınların ve erkeklerin ortak problemi olmaktadır. Bu problem kadın ve erkek saç derisi üzerinde farklı şekillerde seyretmekte ve istenmeyen bir görünüme yol açmaktadır. Erkeklerin saç derisinde meydana gelebilmekte olan dökülmeler kellik gibi genel ve bölgesel nitelikli dökülmeler şeklimde seyrederken, kadınların saç derisindeki dökülmeler de seyrelme ya da erkek tipi dökülme şeklinde görülen dökülmeler olmaktadır. Bu sorun, özellikle kadınlar tarafından istenmeyen bir sorun olmaktadır. Nitekim erkekler saç ekim yöntemi ile genel kellik gibi bir soruna da çözüm bulabilirken, bunun çözüm yöntemleri kadınlar için daha zor olabilmektedir. Özellikle bayanlar ileri düzeyde bir sorun yaşamamak adına başlangıç aşamasında, saç dökülmesi sorununa çözüm üretebilir.

Saç dökülmesinin önüne geçmek için bireylere de iş düşmektedir. Nitekim beslenme, aşırı kaygı ve stres, yaşam standartlarının uygun olmayışı, uykusuzluk gibi etkenler saç dökülmesine yol açabilmektedir.  Saç güçlendirmeye yardımcı besinlerin tüketimi sağlanarak, stres ve kaygı gibi etmenlerden olabildiğince uzaklaşarak ve uyku, yaşam standardı gibi alanlarda düzenlemelere gidilerek ufak çaplı dökülmelerin önüne geçilebilir, daha ileri düzeyde saç dökülmeleri önlenebilir. Yaşadığı problemler ileri düzeyde olan kadın ve erkekler, tedavilerden destek alarak sorunlarını çözebilirler. Bu bir saç ekimi de olabilir, farklı saç çıkarıcı tedaviler de olabilir. Nitekim sorun ve boyutu ne olursa olsun, çözümünün olduğu aşikârdır.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmeleri, kellik, erkek tipi dökülmeler gibi sorunların her biri için uygulanabilmekte olan tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler aracılığı ile tedavilerin çözümü sağlanabilmektedir.

  • Saç ekimi
  • Saç mezoterapisi
  • PRP gibi çeşitli yöntemler saç derisindeki açılmalar için kullanılabilmektedir.

Saç problemleriniz için yukarıdaki tedavilerden hangisinin uygulanacağı, bu tedavilerin size uygun olup olmadığı, saç dökülmenizin ilaçla tedavi edilip edilemeyeceği gibi tespit ve değerlendirmeler doktorla tarafından yapılacaktır.

Saç ekimi erkeklerin saç derileri üzerinde uygulanmakta olan bir yöntem olmaktadır. Bu yöntem sayesinde belirli bölgelerdeki açılmalar ya da genel saç derisi üzerine ek saç yerleştirilebilmektedir. Saç ekimi için uygulanabilen farklı teknikler de bulunabilmektedir. Bu seçimde doktorun tespitinin yanı sıra hastaların da beklentileri dikkate alınır ve en doğru tedavi uygulamaya konulur.

Saç mezoterapisi ve prp yöntemi özellikle kadınlarda meydana görülen saç seyrelmeleri için tercih edilmektedir. Tabii erkeklerin saç seyrelme problemlerinde de uygulanabildiğini söyleyebiliriz. Her iki yöntemde de saçlı deriye, atışlar yapılarak ilaç enjektesi sağlanır. Bu sayede atış yapılan alanlarda saç çıkışı sağlanacaktır. Tedaviler seans aralıklarına göre uygulanmaktadır. Seans süreleri ve aralıkları hastanın durumu baz alınarak doktorlar tarafından belirlenmektedir. Bu yöntemlerin uygulama süreleri ise ortalama 15-30 dk aralığında olmaktadır. Bunun yanı sıra, seansı uygulanmış olan hasta, seans sonrasında rutin yaşamına geri dönebilmektedir.