Saç Dökülmesini Önleyen En İyi Gıdalar

Gür ve parlak saçlarınıza geri kavuşmak ister misiniz? Her sağlık problemi insanın midesinden ve günlük yaşamda tükettikleri yiyeceklerden başlar. Bo doğrultuda sağlıklı bir diyet yapmak çok önemlidir. Tabağınıza her gün ne koyduğunuzu kontrol edin ve bilinçli beslenin. Saç dökülmesi ve yemek arasında güçlü bir bağlantı var. Kayıp saçlarınızı hızlı bir şekilde geri almanıza yardımcı olabilecek bu harika yiyecek listesine bir göz atın.

1. A vitamini

Yeterli miktarda A vitamini alımı, saç ve saç derisi de dahil olmak üzere, vücuttaki hücrelerin ve dokuların büyümesini ve sağlığını desteklemede yardımcıdır. A vitamini vücudumuz tarafından iki şekilde alınır; bitkisel ve hayvansal gıdalardan. Saç-sağlıklı bitki kaynakları arasında; kırmızı, sarı ve turuncu meyveler ve bazı koyu yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra havuç gibi sebzeler bulunur. A vitamini için tavsiye edilen khayvansal kaynaklar arasında; karaciğer, balık yağı, yumurta ve güçlendirilmiş (vitamin takviyeli) süt bulunur.

2. B6 Vitamini, B12 Vitamini ve Folik Asit

Bu B vitaminlerinin üçü de, akciğerlerden vücuttaki dokulara oksijen taşıyan normal hemoglobinin oluşumu için gereklidir. Sağlıklı ve güçlü saçlar sürekli kan ve oksijen akışına dayanır. Bu B vitaminlerinin eksikliği, saçınıza giden kan akışını azaltıp, saç dökülmesine, saçlarda hasara ve yavaş büyümeye neden olmabilir. B6 ve B12 vitaminlerinin en iyi kaynakları; et, tavuk, balık, yumurta, domuz eti ve soya fasulyesi gibi protein yönünden zengin besinlerdir. Bitki bazlı kaynaklar için en iyi seçenekler; yapraklı sebzeler, portakal suyu, avokado, pancar, brokoli, buğday tohumu ve bazı tahıl gevrekleridir.

3. C Vitamini

C vitamini, saçtaki doku gibi vücuttaki dokuları bir arada tutarak yapı veren bir bağ dokusu olan kolajen üretmek için gereklidir. İnsan vücudu uzun süre C vitamini depolayamaz, bu nedenle her gün C vitamini içeren birçok yiyecek yediğinizden emin olun. En iyi C vitamini kaynakları; portakal, çilek, kavun, biber, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve domates gibi bitkilerde bulunur.

4. Çinko

Kepek ve saç dökülmesi, çinko eksikliği ile ilişkili durumlardır. Çinko, hücre çoğalmasını, doku büyümesini ve onarımını destekleyen bir mineraldir. Çinko ayrıca saç foliküllerimize bağlı yağ salgılayan bezlerin bakımında da işlev görür. İyi çinko kaynakları arasında; deniz ürünleri, kümes hayvanları, midye, karides ve istiridye gibi hayvansal gıdalar bulunur. Yumurta ve süt de çinko sağlar ancak daha az miktarda bulunur. Tam tahıllı ürünler, fındık ve baklagiller de çinko içerir, ancak vücut tarafından kolayca emilemeyen bir formdadır.

5. Protein

Saç, öncelikle proteinden oluşur, bu nedenle sağlıklı bir saç bakımını veya saç dökülmesi tedavisini sürdürmeye çalışıyorsanız, protein açısından zengin yiyecekleri düzenli olarak tüketmelisiniz. Yeterli miktarda protein alımı olmadan, vücut, dökülen tüylerin yerine verimli bir şekilde yeni saç çıkaramaz. Balık (saçı korumanın ötesinde sayısız sağlık yararına sahiptir), tavuk, soya ürünleri, az yağlı peynir, yumurta, badem, fasulye ve yoğurt gibi yağsız proteinlere bağlı kalın.

6. Su

Doğru nemlendirme, sağlıklı saçlar ve genel vücut sağlığı için anahtar faktördür. Vücudunuzdaki her hücre ve her sistem düzgün çalışabilmek için suya ihtiyaç duyar, bu nedenle suyu yeterli miktarda ve düzenli tüketmeye özen gösterin. Bu tavsiyemiz doğrultusunda aşırı su içerek mevcut beslenme düzeninizi bozmayın. Hızlı kilo kaybının, saç dökülmesinin hızlanmasının bir başka nedeni olduğunu unutmayın.