Saç Dökülmesinde Mevsim Etkisi

Saç dökülmelerinde mevsimler olarak artış gözlemlenmesi son zamanlarda detaylı bir çalışma gerektirse de küçük ölçekli gerçekleştirilen araştırmalar da saç dökülmelerinin özellikle sonbahar ve yaz aylarında arttığı gözlemlenmektedir. Geri bildirim şeklinde gözleme dayalı bu durum, mevsimlerin saç dökülmesine etkisinde herkesin geçerli olup olmadığı ise henüz netlik kazanmadı.

İlginç bir çalışma ile İngiliz Dermatoloji Dergisinde yayımlanan bir makale de ayrıntılar şu şekilde yer alır.
Araştırmacılar, Johns Hopkins ve Washington Üniversitesindeki yürüttükleri çalışma da sekiz ülkenin 4 kıtasında Google’da saç dökülmesi terimiyle gerçekleşen arama verilerinde 2004 yılından 2016 yılına kadar ay ay ve mevsim mevsim inceleme yürüterek, yapılan aramaların sonbahar ve yaz aylarında, kış ve ilkbahar aylarına oranla daha fazla olduğunu saptamışlardır.

Bu bilgiler uzmanlara ve doktorlara en etkili tedavi şeklinin bulunmasında faydalı olmak amacıyla kullanılabilir. Fakat, bu saçlarda görülen dökülme döngüsünün neden bu şekilde olduğunun ve hastaların da ne yapması gerekliliğinin tam anlamı ile belirlenmesi adına daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Shawn Kwatra, Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi dermatoloji yardımcı profesörü olarak ” sıcaklıkların artış gösterdiği aylarda görülen saç dökülmelerinin normal” olduğunu belirtti. ” Bu durum oldukça spekülatiftir. Ancak evrimsel bakış açısı ile bakıldığı zaman saçın temel faydaları arasında vücut ısısı regülasyonu yapması ve sıcaklığın sağlanması gereklidir. Baş bölgesinde yaz aylarında ısıyı korumak daha az gerekli bir durumdur” dedi. Bazı mevsimler de ise saç dökülmelerinde artışın metabolik bir tepsi sonucunda olduğu vurgulanmaktadır.

Kış aylarında ise daha kalın bir kürk yapısı gelişim göstererek ekstra tüyleri yaz aylarında dökme eğilimi sonucunda kesiler, maymunlar, köpekler ve develer gibi birtakım hayvanlarda bu durum belgelenmiştir. Saç dökülmelerinde mevsimsel etki erkeklerde kadınlara oranla daha fazla hissedilmektedir.

Günde 50 ile 100 saç telinin Amerikan Dermatoloji Akademisi’nde normal kabul edildiği görülür. Fakat, ekstra yaşanılan saç dökülmesi bizleri korkutan bir durum olsa da saç hacminde %10-20 gibi orandan daha fazla bir azalma görülür ise doktorunuzla ya da biz Trikolog’larla görüşme sağlayabilirsiniz. Süreçte sebep olan etkiyi kötüleştiren herhangi bir sağlık durumunun belirlenmesi, saç dökülmesinin kontrolünde atılması gereken en doğru adımdır.