Saç Dökülmesinde Antidepresanların Rolü

Saç dökülmesi oldukça can sıkan bir sorundur. Genellikle, saç dökülmesinin ilk belirtisi duşta veya tarağınızda gördüğünüz fazla miktarda dökülen saçlardır. Erkekler, erkek tipi saç dökülmesi adı verilen testesteron nedeniyle yaşlandıkça saçlarda incelme ve dökülme ile karakterize bir dökülmeden etkilenirler. Hem erkekler, hem de kadınlar, otoimmün koşullar, doğum, aşırı stresli olaylar, tiroid bozukluğu, demir eksikliği anemisi, kemoterapi ve bazı ilaçlar gibi çeşitli nedenlerle de saç dökülmesi yaşayabilir.

Son birkaç ay içinde yeni bir antidepresan ilaç kullanmaya başladıysanız ve tarağınızda daha fazla saç görüyorsanız bunun muhtemel sebebi kullandığınız antidepresan ilaç olabilir.  Maalesef, antidepresanlar zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için var olsalar da, bazı yan etkileri bulunmaktadır. Saç dökülmesi de bu yan etkilerden biridir. Bu tür saç dökülmeleri genellikle geçicidir.

Antidepresanlar Neden Saç Dökülmesine Neden Oluyor?

Antidepresanların neden olduğu saç dökülmesine Telogen Effluvium denir. Bu, vücudunuz bir şekilde strese girdiğinde ortaya çıkar. Çok miktarda kıl folikülü dinlenme aşamasına girer ve daha sonrasında dökülmeye başlar.

Bu tür saç dökülmesi kalıcı değildir. Antidepresan ilaçlar kesildikten yaklaşık altı ay sonra herhangi bir tedaviye ihtiyaç olmadan saçlarınız eski sağlığına kavuşur.

Stresin Saç Dökülmesindeki Rolü ve Çözüm Önerileri

Antidepresanım Saç Dökülmesine Neden Oluyor mu?

Antidepresan kullanımından kaynaklanan saç dökülmesi nadir görülen bir durum olmakla birlikte, hemen hemen tüm antidepresanlar için olası bir yan etkidir. Ne yazık ki, saç dökülmesinin çok fazla olası nedeni olduğundan, antidepresanınızın saç dökülmesine neden olup olmadığını kesin olarak bilmenin tek yolu ilacı bıraktığınızda saç dökülmenizi gözlemlemektir. Ancak ilacınızı kesmeden önce mutlaka doktorunuzla konuşun.

Saçınızın Geri Büyümesini Sağlamak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Sorunu çözmek için ilacınızı kesmek ve sabırlı olmak dışında önerilen spesifik bir tedavi yoktur. Bu süreçte yeterli beslenmeniz ve stresten uzak olmanız gerekmektedir. Saçınızın istediğiniz kadar hızlı olmasa bile, yeniden uzayacağından emin olun.

İlaçlarımı Bırakmamam Gerekiyorsa Ne Yapmalıyım?

Doktorunuz ilaçlarınızı bırakmamanızı öneriyorsa, doktorunuza dozunu azaltıp azaltamayacağınızı sorabilirsiniz. Saçlarınız yeniden uzayana kadar düşük dozda antidepresan olmak size iyi gelebilir. Diğer bir seçenek ise, ilacınızın eğer varsa muadilini kullanmak olabilir. Bu seçeneklerin hiçbiri işe yaramazsa ve saç dökülmenizle baş edemiyorsanız, doktorunuzla farklı bir antidepresana geçmenin artıları ve eksileri hakkında konuşmanız gerekir.