Saç Dökülmesi İçin Sarımsak Kullanımı

Saçlarımız cildi ve vücudun sıcaklık dengesini korumaya yardımcı olur. Saç büyümesi saçın bulunduğu yere, kişinin yaşına, aile öyküsüne, beslenme durumuna ve çevresel faktörlere bağlı olan döngüsel bir süreçtir. Sarımsak kullanımı da dahil olmak üzere saç dökülmesine yardımcı olacak birçok doğal yol vardır. Sarımsak ile saç dökülmesine yardımcı olmak için bazı basit adımları yazımızın devamında açıkladık.

2007 yılında bilim adamlarının yaptığı bir çalışmada, sarımsağın saç dökülmesi üzerindeki etkileri araştırıldı. Saç derisine topikal olarak uygulanan sarımsağın saç üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu deneyde kullanılan kontrol grubundan alınan yüksek oranda iyileşme belirtileriyle kanıtlandı.

Sarımsak çok uzun zamandır saç dökülmesini azaltmak için bir ev ilacı olarak Orta Asya başta olmak üzere dünya genelinde kullanılmaktadır. Yeni saçların büyümesini hızlandırır ve kafa derisindeki dolaşımı destekler.

Sarımsak Saç Dökülmesini Önler Mi?

Nem ve kirlilik sayesinde saç derisi kafa derisi enfeksiyonlarına ve saç dökülmesine neden olabilecek bir dizi bakteriye ev sahipliği yapar. Sarımsak, çok çeşitli bakteri türlerini yok eden ve herhangi bir mantar enfeksiyonuyla savaşabilen ve böylece saç köklerini güçlendiren “allisin” adı verilen bir bileşik içerir. Saç büyümesini hızlandıran, saç renginizi yoğunlaştıran ve hacimli, kalın saçları destekleyen bakır içeriğine de sahiptir. Sarımsak ayrıca saç büyüme sürecini hızlandıran ve zararlı serbest radikalleri yok eden selenyum içerir. Saç için sarımsak kullanmak saçınızın Vitamin C, B2 ve B1’den faydalanmasını sağlar. Bu vitaminler saç derisindeki dolaşımı artırır ve saç dökülmesini ve kırılmayı önleyerek sağlıklı saç gelişimini destekler. Kafa derisinindeki saç foliküllerinin beslenmesini sağlar, bu da söz konusu kısmı uzun ve yumuşak saç telleri üretmeye teşvik eder ve tetikler.

Sarımsak, çevresel etkenlere ve cilt sorunlarına bağlı saç kırılması, incelmesi ve dökülmesinin azaltılmasında etkili bir bitkisel yardımcıdır. Tek başına saç dökülmesini önlemesi veya dökülen saçları tekrar çıkarması gibi bir rolü söz konusu değildir. Genetik ve diğer klinik tedavi gerektiren faktörlere bağlı saç dökülmesin teşhis ve tedavisi için mutlaka uzmana başvurulması ve klinik muayeneden geçilmesi şarttır.

Saç Dökülmesi İçin Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Saç dökülmesini azaltmak ve saç bakımınızı desteklemek için sarımsak kullanımının bazı basit tarifleri mevcuttur. Aşağıda her evde bulunabilen malzemelerle yaygın olarak kullanılan ve etkisi yüksek oranda teyit edilen tariflere değindik.

Sarmısak Yağı

6-7 diş sarımsak ve bitkisel yağa ihtiyacınız olacaktır (Hindistan cevizi, badem veya zeytinyağı olabilir). Sarımsakları soyun ve bir kabın içerisinde ezerek püre haline getirin. Bitkisel yağı bir kaba ekleyin ve orta-düşük alevde ısıtın. Ezilmiş sarımsağı kaba ekleyin ve pürenin etrafında küçük kabarcıklar oluşana kadar bekleyin. Bu yaklaşık 4 dakika sürecektir. Daha sonra karışımı soğutun ve oda sıcaklığına getirin. Süzdükten sonra sarımsak yağınız kullanıma hazırdır. En iyi sonuç için bunu haftada bir veya iki kez kullanın!

İpucu: Hindistan cevizi veya badem yağından ziyade saç uzaması hızını da desteklemek için zeytinyağı kullanmanızı öneririz.

Sarımsak ve Bal

Bu bileşenlerin her ikisi de güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bir araya geldiğinde, saç dökülmesi için daha güçlü bir ilaç elde edersiniz.

Malzemeler:

  • 8 diş sarımsak
  • 1 çorba kaşığı bal

Bir yemek kaşığını dolduracak ölçüde sarımsak suyu çıkarın. Bir çorba kaşığı bal ekleyip pürüzsüz ve iyi kombine bir macun elde edene kadar karıştırın.

Karışımı saçınıza uygulayın ve 20 dakika orada kalmasına izin verin. Süre tamamlandıktan sonra hafif bir şampuanla yıkayın. En iyi sonuç için işlemi haftada iki veya üç kez tekrarlayın. Bal, saçınızın saç köklerini ve nemi güçlendirir, sarımsak saçlarınızı formda tutar.

Sarımsaklı Şampuan

Yukarıdaki tarifimizin uygulama sonrası temizlenmesi izler için zahmetliyse, yaklaşık 10 diş sarımsak alın ve yine bir kabın içerisinde ezerek püre haline getirin. Daha sonra, bu püreyi hali hazırda kullandığınız şampuanınızın içine ekleyin. Ardından, yaklaşık 4-5 damla biberiye esansiyel yağı ve yaklaşık 4 damla lavanta esansiyel yağını da şampuana ekleyip ve iyice çalkalayın. Biberiye esansiyel yağı saç büyümesini hızlandırmaya yardımcı olurken, lavanta esansiyel yağı keskin sarımsak kokusunu azaltmaya yardımcı olacaktır. Bunu her gün kullanmamaya dikkat edin haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

Sarımsak ve Soğan suyu

Bir bardak soğan suyu ve bir bardak sarımsak suyu hazırlayın. Bunları düzenli olarak kullandığınız bir saç kremi ile güzelce karıştırın. Elde edilen karışım haftada bir kez kullanılır. Karışıma biraz bal eklemek mümkündür. Bal içeriğiyle de destekleyerek saçınızı nemlendirip ve sarımsak ve soğan kullanırken oluşabilecek dehidrasyondan koruyabilirsiniz.

Sarımsak Diyeti

Sarımsakları en sevdiğiniz yiyeceklere kolayca ekleyebilirsiniz. Sarmısak ve soğanı kızartıp yemeklerinizde bir baharat olarak kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, kavrulmuş bir diş sarımsağı tatlı ve baharatlı bir atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Ancak sarımsağın yararlı özellikleri pişirildikten sonra azalmaya meyillidir.Çiğ veya kısmen pişmiş olarak tüketilmesi tavsiye olunur.

Sarımsak sadece saç büyümesini uyarmaz, aynı zamanda sağlıksız saç derisi sorunlarını, kepek ve saç incelmesini gidermeye de yardımcı olur.