Saç Dökülmesi İçin Magnezyum Klorür’ün 7 Faydası

Saç dökülmesi üzücü bir durumdur, ancak bir hastalık değildir. Saç dökülmesinin altında yatan sebep bir sağlık sorunun belirtisidir. Beslenme dengesizlikleri, saç incelmesinin ve kelliğin önde gelen bir nedenidir. Vücudun dengesini sağlayabilmek için uygun bir diyete ihtiyacı vardır. Diyetin tek bir yönde fazla veya az olması önemli sorunlara neden olabilir.

Saç dökülmesini tedavi etmenin yollarını aramaya başlamadan önce, saçınızı neden kaybettiğinizi incelemeniz gerekir. Saç derisinde kalsiyum birikmesi ve magnezyum eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Araştırmalarda saç dökülmesi tedavisi için magnezyum klorür kullanarak etkili sonuçlar elde edilmiştir.

Magnezyum Klorür Ne İşe Yarar?

Magnezyum takviyeleri veya magnezyum içeren multivitaminler kullanabilirsiniz. Takviyelerdeki magnezyum, büyük olasılıkla magnezyum sitrattır. Magnezyum sitrat, yaklaşık % 4’lük bir emilme oranına sahiptir. Vücudunuzun optimal koşullar altında maksimum emilme oranı budur. Magnezyum klorür ise daha yüksek bir emilme oranına sahiptir. Hücresel detoksifikasyon için en etkili olanı magnezyum klorürdür.

Magnezyum Klorür’ün Faydaları

  1. Kalsiyum iyonlarının kapattığı saç foliküllerini temizler.

Magnezyum klorür, kafa derisindeki kan damarlarındaki kalsiyum birikiminin önüne geçer. Magnezyumla beraber D ve K vitaminleri, kan damarlarında kalsiyum birikintilerinin oluşmasını önler.

  1. Vücuttaki kalsiyumu düzenler.

Vücuttaki fazla kalsiyum, kanda birikir ve kan akışını kısıtlar. Magnezyum ise bu durumu dengeler. Magnezyum, hücre zarları boyunca kalsiyum ve fosfor taşınmasında oldukça önemlidir.

  1. Vitaminlerin aktivasyonunda rol oynar.

Magnezyum klorür, D vitamini aktive ederek vücudunuza yararlı olmasını sağlar. D Vitamini, kanda kalsiyum birikimini azaltır.

  1. Vitaminlerin emilimini arttırır.

D vitamini emilimi magnezyum gerektiren 8 fonksiyona dayanır. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada saç dökülmesi olan kadınların D vitamini eksikliği yaşadığı belirlenmiştir.

  1. Kafa derisine kan akışını arttırır.

Magnezyum, kalsiyum birikintilerini temizlemeye yardımcı olur ve saç köklerine kan akışını artırır. Bu, saç foliküllerine daha fazla besin maddesi ulaşmasını sağlar.

  1. İltihaplanmayı (inflamasyon) azaltır.

Kronik inflamasyon saç dökülmesine neden olabilir. Magnezyum klorür, kronik inflamatuar hastalıklar için etkili bir tedavi yöntemidir.

  1. Uyku düzeninizi korur ve stresi azaltır.

Yeterli miktarda dinlenmeyen vücudun yeni hücreler geliştirme yeteneği azalır. Magnezyum klorür uykuya yardımcı olur. Vücutta rahatlamanıza yardımcı olan sakinleştirici bir etki yaratır. Duygusal stres, saç dökülmesine neden olan önemli bir faktördür. Stres ve anksiyete sağlığınızı etkiler. Magnezyum eksikliği sorunları daha da kötüleştirebilir. Magnezyum klorür sinirlerinizi sakinleştirmenin doğal bir yoludur.