Saç Dökülmesi Hakkında

Saç Dökülmesi Hakkında

saç dökülmesi

saç dökülmesi

Saç dökülmeleri her yaşta yaşanabilen, kadınlar ya da erkekler tarafından görülebilen bir durumdur. Farklı nedenlerden doğan bu durumun önlenebilmesi ve tedavi ile yeniden eski formuna kavuşturulabilmesi mümkün olabilmektedir.  Bunların yapılabilmesi için saç dökülmesine neden olan etkenlerin tespit edilmesi ve nedene uygun bir tedavi seçiminde bulunulması gerekir. Saç dökülmeleri ufak dökülmeler ve açılmalar şeklinde olabildiği gibi ileri düzeyde, erkek tipi dökülmeler olarak da görülebilmektedir. Bu sebeple tespitinin erken yapılması ve ileri boyuta taşınmadan tedavi edilmesi önemli olacaktır. Günde 100 tel kadar bir dökülme yaşamaktaysanız bunu sorun etmeniz gerekmez. Bu oranda dökülmeler normal sayılmaktadır. Ancak dökülen saç oranı daha fazla ise bir uzmana danışmanız gerekecektir. Daha ileri düzeyde açılmaları engellemenin yolu bu olmaktadır. Kellik sorunu yaşayanlar ve dökülme tedavisinde geç kalanlar da saç ekimi gibi yöntemlere başvurarak yeni saç çıkışını sağlayabilir. Gerek genel, gerekse bölgesel saç boşluklarına bu tedavi uygulanabilir. Tabii bu uygulamanın başarılı bir şekilde uygulanmasını istiyorsanız alanında uzman kişilere uygulatabilirsiniz. Hastane ortamlarında doktorlara uygulatılan bu yöntem, oldukça güzel sonuçlar elde edilmesini sağlayabilmektedir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmeleri, oldukça sık yaşanana bir problem olmaktadır. Bu problem, farklı pek çok etken yüzünden ortaya çıkabilmektedir. Bu etkenler psikolojik etkenler olabildiği gibi genetik nedenler ya da sağlıkla ilgili durumlar nedeniyle de olabilir. Dökülmelerin nedenlerini detaylı bir şekilde sıralayabiliriz. Bu sıralamada yer alan nedenleri dikkate alarak saç dökülmesi nedeni bulunabilir ve tedavi için doktorlara ulaşarak gerekli önlemleri alınabilir.

  • Depresyon, stres, kaygı vb psikolojik etmenler
  • Dengesiz ve sağlıksız beslenme
  • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar
  • Hormonsal bozukluklar
  • Çeşitli hastalıklar ve buna bağlı olarak kullanılan ilaçlar
  • Uygu düzensizlikleri
  • Genetik sebepler saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alabilmektedir.

Bu nedenlerin bazılarını düzenlemeniz ve dökülmeleri durdurmanız mümkün olabilmektedir. Örneğin, beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyebilir, kullanıyorsanız alkol ve sigarayı bırakabilirsiniz. Ayrıca yaşam standartlarınızı, uyku saatlerinizi düzenleyebilirsiniz. Ancak saç dökülme nedeniniz, hormonsal sebepler, genetik etmenler ya da hastalık ve buna bağlı kullanılan ilaçlarsa o zaman doktorunuza danışmanız ve destek almanız gerekecektir.

Saç dökülme sorunlarının çözümü yalnızca tedavilere bırakılmamalıdır. Tedavi sürecinin yanı sıra beslenme düzeni oluşturmalı ve özellikle saç oluşumunu destekleyecek besinler tüketilmelidir. Bunun yanı sıra stresten uzaklaşarak ve uyku düzenini sağlayarak günlük rutininin daha sağlıklı bir şekilde sağlanması için düzenlemeler yapılmalıdır.

Nedenler ne olursa olsun saç dökülmesi sorununun önlenebilen ve tedavisi olan bir sorun olduğu bilinmelidir. Bu sebeple sorunu aksatıp daha ileri dökülmelere yol açmak yerine önceden önlemini alarak ve ciddi kayıplar yaşamadan yeni saç oluşumlarına izin verebilirsiniz. Gür ve sağlıklı saçlara daha kısa sürede ulaşmanız da böylelikle mümkün olabilecektir.