Protein Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi

Kaslarımız, atardamarlarımız, tırnaklarımız, kalbimiz, beynimiz kısacası vücudumuzun her yerinde varolan proteinler bedenimizin yapı taşlarıdır. Vücudumuzda olduğu gibi saçımızın da büyük bir kısmını keratin adı verilen proteinler oluşturur. Buna bağlı olarak, eğer vücudunuzda protein eksikliği varsa, saçlarınızda güçsüzleşmeler ve dökülmelerle karşılaşabilirsiniz.

Diyet programınızda yaptığınız bir değişiklik saçlarınızın zayıflatabilir ve daha fazla dökülmesine sebep olabilir. Bu yüzden diyetinizdeki protein oranını azaltmamaya özen göstermelisiniz.

Protein Eksikliği Yaşıyor Olabilir Miyim?

Protein eksikliği yaşıyorsanız vücudunuzun size hissettirdiği işaretlerini oldukça kolay fark edebilirsiniz. Protein eksikliği durumunda daha fazla yorgun hissetmeniz, ağırlık kaldırırken ya da koşarken çok daha fazla güç harcamanız vücudunuzun verdiği tepkilerden birkaçıdır. Yaralanmaların, morlukların ya da kesiklerinizin, her zamankinden daha geç iyileşmesi protein eksikliğiniz olabileceğini akla getirir. Protein eksikliği durumunda kas tonusu azalabilir.

Saç dökülmesi, sağlıklığınız hakkında bilgi veren önemli kilit noktalarından biridir. Vücut yeterince protein almazsa, büyüyen tüyler dinlenme evresine girerek üzerinde protein birikmeye çalışacaktır. Yetersiz protein sebebiyle, var olan proteinler saçın büyümesine yardımcı olmak için değil vücudunuzu yenilemek ve onarmak için kullanılacaktır. Bu durumdan iki ya da üç ay sonra, dinlenme evresindeki tüyler düşmeye başlayacaktır ve saç dökülmeniz artacaktır.

Protein Eksikliği ve Kalıtsal Saç Dökülmesi

Bilim adamları protein eksikliği ve kalıtsal saç dökülmesi arasında kesin bir bağlantı olduğunu ispatlayamamışlardır. Protein eksikliği yaşamak, kalıtsal saç dökülmesini tetiklemez. Ancak diğer dökülme türlerini tetikleyebileceğini unutmamak gerekir. Eğer yaşadığınız dökülme kalıtsal saç dökülmesi ise, protein alımınızı artırmak saç oluşumu üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmayacaktır. Kalıtsal saç dökülmeniz varsa, sorunun çözümü için tedavide etkinliği kanıtlanmış, bilimsel olarak test edilmiş bir klinik yolu denemek isteyebilirsiniz.

Saç dökülmesinin neden olduğu konusunda emin değilseniz bir sağlık uzmanına başvurun. Herhangi bir vitamin veya mineral eksikliği yaşadığınızı düşünerek gereksiz yere takviye vitamin veya minarel alımı vücudunuzun gereksiz yorulmasına sebep olur. Doktorunuz size protein eksikliğinizin olup olmadığını veya saç kaybınızın kalıtsal olup olmadığını anlamanız için en uygun testleri yapacaktır.