Kanser Tedavisinde Saç Dökülmesi

Tüm kanser tedavileri saç dökülmesine neden olmaz ve bazı insanlarda sadece hafif düzeyde incelmeye neden olur. Doktorunuz saç dökülmesinin tedavinizin beklenen bir yan etkisi olup olmadığını konusunda bilgilendirme yapacaktır.

Kemoterapi Kaynaklı Saç Dökülmesi

Kemoterapi sadece saçta değil vücudun tüm bölgelerinde tüy kaybına neden olabilir. Yüz, kol, bacak, koltukaltı ve kasık tüyleri etkilenebilir. Saç dökülmesi genellikle hemen gerçekleşmez. Daha sıklıkla, saçınız tedaviye başladıktan birkaç hafta sonra dökülmeye başlar. Saçlarınız yavaş yavaş veya kümeler halinde dökülebilir. Kalan saç çok kuru veya kırılgan olabilir.

Saçlarınız tedaviden sonraki 2 ila 3 ay içinde tekrar büyümeye başlar. Yeni saçlar genellikle çok güçlüdür. Farklı bir renk veya doku ile tekrar büyüyebilir.

Radyasyon Kaynaklı Saç Dökülmesi

Radyasyon, sadece vücudunuzun tedavi edilen kısmında saç dökülmesine neden olur. Örneğin, beyin tümörü için radyasyon uygulanırsa kafanızdaki saçların bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Ya da bacağınıza radyasyon tedavisi alıyorsanız bacağınızdaki tüyleri kaybedersiniz.

Saç dökülmesi genellikle hemen gerçekleşmez. Daha sık olarak, saçlarınız birkaç hafta içinde dökülmeye başlar. Saçlarınız dökülmeye başladıktan sonra, radyasyona maruz kaldığınız bölgedeki tüm tüyleri kaybetmeniz yaklaşık bir hafta alır.

Saç genellikle dökülmesinden sonra 3 ila 6 ay içinde tekrar büyür. Fakat bazen çok yüksek radyasyon sebebiyle bu süre uzayabilir.

Saç Dökülmesini Yönetmek

Saçlarınızı kaybederken ve sonrasında kafa derisi hassas veya ağrılı olabilir. Saçlarınıza ve saç derisine özel özen göstermenin bazı yolları vardır:

  • Hafif bir şampuan ve yumuşak bir saç fırçası kullanın.
  • Saçınızı havalandırmaya çalışın. Saç kurutma makinesi kullanmanız gerekiyorsa, düşük ısı ayarını kullanın.
  • Saçınızı kısa kestirin. Daha kısa bir tarz saçlarınızın daha kalın ve dolgun görünmesini sağlar.
  • Saçlarınızı tıraş ettirin. Kendi başınızı tıraş ederseniz, elektrikli tıraş makinesi kullanın.
  • Saten yastık kılıfı kullanın.
  • Saçınızı taramak için fırça kullanmayın.
  • Kemoterapi alırken veya başınıza radyasyon tedavisi uygulanırken saçlarınızı boyamayın.
  • Saç derisini güneşten korumak için güneş koruyucu, şapka, eşarp veya peruk kullanın.

Soğutma Kapakları

Bir soğutma başlığı kullanmak saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olabilir. Soğutma kapakları, kemoterapi uygulamalarından önce, sırasında ve sonrasında kafa derisini soğuk tutar. Uzmanlar soğukluğun kafa derinizin kan damarlarını daraltabileceğini ve böylece saçın büyüdüğü bölgeye daha az kemoterapik ilaç etki edeceğini belirtiyor. Soğuk, bölgedeki hücrelerin büyümesini yavaşlatabilir, böylece kemoterapiden daha az etkilenirler. Soğutma başlığı, belirli tipte kemoterapi tedavileri alan bazı insanlar için saç dökülmesini sınırlandırabilir.