Kalıtsal (Genetik) Saç Dökülmesi

Kalıtsal saç dökülmesi saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Çoğu erkek ve kadını etkileyen bu durum, yaşlandıkça daha da kötüleşir. Kalıtsal saç dökülmesiyle ilgili birçok yanlış bilgi vardır. Gelin gerçek nedenlere bakalım.

Kalıtsal Saç Dökülmesi Nedir?

Kalıtsal saç dökülmesi erkek tipi kellik veya androjenetik alopesi olarak da bilinir. Saçın aktif olarak büyüdüğü sürenin azaldığı genetik bir durumdur. Şakaklardaki ve saç çizgisindeki saçlar dökülmeye ve saç incelmeye başlar. Sonunda, saç çizgisi çok geride kalır.

Kalıtsal Saç Dökülmesi Neden Olur?

İlk olarak, bir efsaneyi geride bırakalım. Saç dökülmesi geni sadece anneden gelmez. Birçok insan tüylerin büyük ölçüde anneden gelen X kromozomuna dayandığından saçlarının sağlıklarının tamamen kendi maternal genlerinden geldiğine inanırlar. Aslında, saç dökülme genini ebeveynlerinizin her ikisinden de devralabilirsiniz.

DHT, Minyatürleştirme ve Saç Döngüsü

Kalıtsal saç dökülmesinin ilerleyişi, saç döngüsünün yanı sıra, dihidrotestosteron (DHT) adı verilen bir hormona da bağlıdır. DHT, testosteron benzeri bir erkek seks hormonudur. Genetik olarak saç dökülmesine yatkınsanız, muhtemelen bu hormona karşı duyarlı olursunuz. DHT saç döngüsünü kısaltır, böylece saç dökülmeniz artar.

Folikül tamamen kapanana kadar, düşmüş saçların yerini alan saçlar daha ince ve daha kısadır. Kalan tüylerin dokusu daha az renk pigmenti içerir. Canlı ve kalından, cansız ve mat olana kadar değişmeye başlar. Önemli miktardaki dökülmeyi fark edemeyebilirsiniz. Bu sürece minyatürleşme denir.

Kalıtsal Saç Dökülmesine Karşı Ne Yapabilirim?

Ne yazık ki, kalıtsal saç dökülmesi için herhangi bir tedavi yoktur. Bu durum, zaten sizin genetiğinizde kodlanmıştır ve bunları değiştiren bir etken yoktur. Ancak, genlerinizde var olan olan saç dökülmesine karşı koyabileceğiniz ve mücadele edebileceğiniz birçok yol vardır.

Besin Değeri Yüksek Diyet

İyi beslenmek muhtemelen kalıtsal saç dökülmesini tedavi etmeyecektir, ancak saçlarınız kalın, esnek ve hayat dolu olmasını sağlamak ve dökülmesini geciktirmek için yeterli desteği sağlayacaktır. Kalıtsal saç dökülmesinin vitamin eksikliği ve protein eksikliği ile hızlandırılabileceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Bu nedenle diyetinize dikkat etmeniz oldukça önem taşımaktadır.

Bilinçli Saç Bakımı

Saçınızın dökülmekte olduğunu fark ederseniz, bu konuda nazik ve sakin olmaya çalışın. Saçınızın daha dolgun görünmesini sağlamak için gereksiz işlemlere maruz bırakmayın. Jöle, köpük ve fön uygulamalarına yoğunlaşmamaya çalışın. Bu yöntemler sonucunda tahriş olmuş bir kafa derisi ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda tahriş olmuş bir kafa derisi sağlıklı saçlar üretemez. Saçlarınızı çok fazla kimyasal madde içermeyen kaliteli bir şampuanla düzenli olarak yıkayın. Bitkisel ürünler kullanmak her zaman daha sağlıklıdır.