Hızlı ve Çok Fazla Saç Dökülmesi Neden Olur

Hızlı ve Çok Fazla Saç Dökülmesi Neden Olur

Çok fazla saç dökülmesi genel olarak erkeklerde oluşmaktadır. Hormon bozukluğu ile meydana gelen saç dökülmesi vücudun tamamını ve saçlı deriyi etkileyip hızlı saç dökülmesine sebeb olur. Saç dökülmesi kısa zamanda kelliğe sebeb olabilir.

Saç dökülmesinin sebebleri arasında, yaş ilerledikçe ortaya çıkan ve erkeklerde alın bölgesinden M şeklinde ortaya çıkan bayanlarda, saç çizgisi alında kalarak, saçları seyrekleşerek ilerleyen dökülme şeklinde görülür.

Bazen saç dökülmesi daire şeklinde kel bölgeler şeklinde ortaya çıkar. Daire şeklinde saç dökülmesi, sakal ve kaşlardada meydana gelebilir. Bu tip saç dökülmesi öncesi cilt kaşıntısı ve ağrı meydana gelebilir.

Hızlı saç dökülmesi karşımıza, duygusal ve fiziksel etki sonrası saçın güçsüzleşerek, yıkarken ve tararken çok fazla saç dökülmesi olarak görülür. Hızlı saç dökülmelerinde saçınızı elinizle okşadığınuzda bile bir tutam saç gelmesi olarakda gerçekleşebilir.

Çok fazla saç dökülmesi sebebleri arasında, kanser tedavisi ve uygulanan kemoterapi tedavi süreçleride yer almaktadır. Hızlı saç dökülmesi mutlaka tıbbi müdahele gerektirebilir, mutlaka doktor muayenesine gidilmelidir.

Günlük insanlarda meydana gelen saç dökülmesi yaklaşık 125 adettir. Normal olarak görülen bu tip saç dökülmesinde, saç tekrar çıkarak büyüdüğü için kellik meydana gelmemektedir. Saç dökülmesi ve saçın kendini yenileme döngüsü bozulduğu zaman, saçın seyrekleşmesi şeklinde belirti verir. Günlük 125 adetten fazla saç dökülmesi sonucu, dökülen saçın yerine kendi kendini yenileme döngüsü bozulacağı için saç seyrekleşmesi ve sonunda kellik meydana gelmektedir.

Kadınlarda meydana gelen geçici saç dökülmesi, hamilelik dönemi, doğum, tiroid bozukluğu ve menapoz zamanlarında görülür. Ayrıca hem erkeklerde hem kadınlarda, deprasyon, kalp problemi, kanser, artrit ve yüksek tansiyon tedavisi için kullanılan ilaçların yan etkisi sonucu meydana çıkabilir. Ayrıca stresli dönem sonrası meydana gelen saç dökülmesi ve incelmesi geçici olarak görülebilir.

Saç dökülmesi sebebleri arasında, saç verilen süslemeler ve şekillendirmeler de sebeb olmaktadır. Saçınızın örülerek aşağıya veya yukarıya sertçe asılmalar, saç köklerinin zarar görmesine ve iltihaplanmasına  saçınızın dökülmesine sebeb olabilir.

Genetik saç dökülmesi

Genetik saç dökülmesi

Erkek ve kadınlarda genetik saç dökülmesi başka bir saç dökülmesi problemidir. Bu tip saç dökülmesinin tedavisi yoktur. Ancak genetik saç dökülmesi ni, saçınıza nazik davranıp, şekil verirken, tararken, örerken, topuz yaparken ve bükme, kıvırma, çekme, şekillendirme işlemlerini yapmayarak uzatabilirsiniz. Ayrıca güneş ve ultraviyole ışınlarından uzak durmanız, sigara içmemeniz gereklidir.