Gıda Alerjileri Saç Dökülmesine Neden Olabilir Mi?

Duşta dökülen saç tellerini fark ediyorsanız, bunun normal olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Normal değilse, saçınızın dökülmesine neden olan şey nedir ve bu konuda ne yapılabilir? Mesela alerji ve saç dökülmesi arasındaki bağlantı var mıdır?

Normal Saç Dökülmesinin Miktarı Nedir?

Bir insanın günde 60 ila 100 saç telini kaybetmesi normaldir ve çoğu insan saç dökülmesini fark etmeyebilir, özellikle de kısa saçlara sahip insanlar fark etmekte daha da zorlanır. Bununla birlikte, saç dökülmesi daha belirgin hale geldiğinde, korkutucu sonuçları olabilir.

Örneğin, kemoterapi veya kanser tedavisi sürecinde radyasyona maruz kalırsanız, bir dereceye kadar saç dökülmesini bekleyebilirsiniz, ancak herhangi bir tedavi görmüyorsanız aşırı saç dökülmesi bir sorun olarak karşınıza çıkar. Bu durum özellikle kadınlar için yıpratıcı olabilir, çünkü kadınların kel veya çok az saçı olması sosyal yaşantıda zorlukları beraberinde getirir.

Saç incelmesi veya saç dökülmesi ile ilgili yapabileceklerinizi düşünmeden önce, bazı yaygın nedenleri dikkate almanız gerekmektedir. Saç kaybının kalıcı olup olmadığını anlamak, nedenin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Saç dökülmesi ile ilgili endişelerinizi, nedenlerinden ve uygun tedaviden emin olmak için doktorunuzla paylaşın.

Saç Dökülmesi veya İncelmesinin Ortak Nedenleri

Gıda alerjileri veya sınırlı beslenme: Süt, buğday, soya veya diğer gıdalara alerjisi olan bazı kişiler için, bu durum bilimsel olarak doğrulanmamış olmasına rağmen, saç dökülmesiyle bir komplikasyon olarak karşılaşılmaktadır.

Hormonal dengesizlikler: Bazı insanlar için hormon kullanımı saç dökülmesine neden olabilir. Gıda alerjisi olan pek çok insanda da gözlenen hormonal değişiklikler saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Çölyak hastalığı: Çölyak hastalığı sıklıkla bir tür gıda alerjisi olarak düşünülse de, aslında bir otoimmün durumdur ve saç dökülmesine neden olabilir. Aslında, çölyak hastalığı olan birçok insan saç dökülmesini bir semptom olarak belirtmektedir. Bir kişi çölyak hastalığı geçirdiğinde, bağışıklık sistemi antikorlar oluşturur. Bu antikorlar, ince bağırsağın duvarına saldırmaya başlar ve zarar verir. Saç dökülmesi nedeni besin maddelerinin yeterli oranda emilememesidir. Ayrıca, eğer diyetiniz belirli besin değerlerini karşılamıyorsa, yeterli vitamin ve mineral içermiyorsa saç büyümesi de dahil olmak üzere vücudunuzun gelişim ve onarımı yetersiz kalır.

Travmatik kazalar ve stres: Kazalar gibi travmatik bir olay geçirdiğinizde, vücudunuz şok haline girebilir. Travma, vücudunuzun beyaz kan hücrelerinin yanlışlıkla saç tellerine saldırdığı bir otoimmün reaksiyona neden olabilir. Bu durumlarda saçlar dinlenme durumuna girer ve dökülmeye başlar.

Kaşıntılı kafa derisi ve döküntüler: Saçlı deride kaşıntı ve deri döküntüleri varsa, saç dökülmesi yaşamanız kaçınılmazdır. Büyümenin yenilenmesine yardımcı olmak ve kaşıntıyı durdurmak amacıyla reçeteli bir şampuan tavsiyesi için doktorunuzla görüşünüz.

Gıda zehirlenmesi: Bazı araştırmalar gıda zehirlenmelerinde kan dolaşımınızı etkilediğini ve saçınızın dökülmesine neden olabileceğini gösteriyor. Örneğin, metal talyum saç dökülmesi ve alopesiye neden olmaktadır. Ancak bu bağlantı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Saç gelişimini artırabilecek pek çok yiyecek vardır. Diyetinize aşağıdaki besinleri ekleyerek saç gelişiminizi takip etmenizi öneririz:

Somon: Bu balık türü, saç büyümesini destekleyen D vitamini, protein ve omega-3 yağ asitleri ile zengindir.

Sarı biber: Sebzeler saç telini ve saç köklerini güçlendiren bir antioksidan olan C vitamini içerir. C vitamini eksikliği, saç dökülmesine neden olmaktadır.

İstiridye: Çinko eksikliği durumunda saç dökülmesi artmaktadır. İstiridye yüksek çinko içerdiği için saç gelişiminize katkı sağlayacaktır.

Yumurta: Yumurta, biyotin açısından zengindir. Biyotin saç güçlenmesinde önemli bir yere sahiptir.