Erkeklerde Saç Kaybı

Erkeklerde saç kaybı özellikle 16-40 yaşlarında görülmektedir. Saç kaybında erken yardım alınması saç kayıplarında kontrolü sağmakta. Bu sayede saç ekimine gerek duyulmadan ameliyatsız ve ağrısız bir şekilde saçlardaki miktarı artırmak ve saç dökülmelerinin önüne geçmek oldukça mümkün. Trikoloji, Yurt dışında saç sağlığı hakkında sorunları inceleyen bilim dalına verilen isim. Bu alanda Türkiye’de bu konuda uzman bir şekilde hizmet sunan pek çok yer mevcut. Sizler için saç dökülmesi ve tedavi yöntemleri hususunda merak edilen tüm soruları yanıtladık. Buyurun birlikte detaylandıralım.

Saçlar Neden Dökülür?

Saç kaybı erkeklerde %90 genetik yatkınlık nedeniyle ilerleme kaydetmektedir. 25 yaşına kadar %25’inin, 40 yaşına kadar %40’ının karşılaştığı saç kaybı, baş kısmının tepe ve ön kısımlarında saçların dökülerek zayıflaması, ense ve yandaki saçlar bu durumdan etkilenmemekte.

Üç temel sebep ile genetik saç kaybını ele alabiliriz.

1. Genetik yatkınlık

2. Testosteron hormonunun varlığı

3. Saç kılıfında yer alan reseptörlerin erkeklik hormonunun Dihiydro-Testosteron’a karşı oluşan duyarlılığı

Cilt yüzeyinde yer alan DHT hormonu, testosteron hormonuyla birlikte ‘5 Alfa-Redüktaz’ enziminin birlikteliğiyle meydana gelir. Aynı zamanda DHT hormonu saçta genetik kaybın aktivesini yapan hormondur. Dökülen saçlar bu hormonun etkisiyle birlikte bir sonraki evresinde daha zayıf çıkmakla birlikte kısa yaşar. Baskın biçimde genetik olarak saç kaybını yatkın biçimde yaşayan bireylerde dökülme sonrasında zayıflayan saçlar saç köklerinde küçülme yaşayıp belli bir süre sonra inaktif hale dönüşür. Bu şekilde saç oluşumunda sonlanmış olur.

DHT oluşumunu sınırlayan erkeklerde yaşanılan saç kaybı medikal olarak gerçekleştirilen uygulamalarla topikal losyon uygulamalarıyla saçta hücre bölünmesi hızlanarak Laser teknolojisiyle birlikte hücresel iyileşmeyi sağlayan PRP gibi tedaviler uygulanarak azaltılabilir. Bu sayede de kayıp süreçleri geciktirebilmektedir. Kök hücre tedavisi son dönemlerde uygulanmaya başlanıldı. Ancak hedeflenen sonuca henüz ulaşmadı. Gösterdiği gelişmelerle bireylere umut vermekte. Fakat erkeklerde saç kaybının tamamen durdurulmasında uygulanabilecek bir tedavi şekli henüz yoktur. Bundan dolayı tek yöntemden ziyade kombine edilen yöntemler daha olumlu sonuçlar vermektedir.

Erkeklerde Saç Kaybı Nasıl Önlenebilir?

İlk olarak belirtmekte fayda var ki her artan dökülme her zaman saç kayıplarına neden olmamaktadır. Erkeklerde görülen saç dökülmesi, vücut ritmlerinin olumsuz etkenlerden ötürü tetiklenmesiyle gelişen faktörlerle geçici olarak belirli dönemlerde artış gösterebilir.

Bir ilaçta yaşanılan yan etki, ateşli süren bir hastalık ya da operasyon sonrasında gelişen saç dökülmelerinde artış yaşanabilir. Kötü beslenme, askerlik, kilo kaybı, yüksek stres, ayrılık, boşanma gibi kişiyi fiziksel olarak zorlayan bir dönem sonrasında saç dökülmelerinde artış yaşanmaktadır. Bu gibi zamanlarda bireyler uyku ve beslenmelerine dikkat etmesi, saçları için ise eczane tipi topikal losyonlardan ya da beslenme yetersizlikleri bulunuyor ise de gıda takviyelerinden destek alabilirler. Bu sayede çoğu zaman saç dökülmeleri kontrol altına alınabilir.