Demir Eksikliği ve Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi kadınlarda genetik yatkınlık, hormonsal düzensizlikler gibi demir eksikliğine bağlı olarak gelişen kansızlık da sıkça görülmektedir. Demir eksikliği olan bireyler hakkında yapılan araştırmalar da saç dökülmesinin artış da olduğunu, demir depolarının dolduğunda ise yeni saç gelişimlerinin hızlanarak dökülmelerin azaldığını göstermektedir. Fakat gerçekleştirilen çalışmalar da kansızlık ve demir eksikliği tanısı olmadan da sağlıklı olarak nitelendirilebilen kişilerde de saç dökülmeleri görülebiliyor. Bu kapsamda, kanda yer alan demir miktarının değerlendirilmesinin ardından 4-5 farklı değerle birlikte ele alınması gerekmektedir.

Demir eksikliği saç dökülmesi için değerlendirilmesinden sonra kanda çoğu zaman sadece hemoglobin değerine bakılarak kansızlık olup olmadığının tanısı konulabilmektedir. Serum demire de çoğu zaman bakılarak değerde referans aralığı içinde yer alıyor ise yine kansızlık tanısı koyulmamaktadır. Fakat gerçekleştirilen çalışmalar demir değerlerinde sağlıklı olarak nitelendirilen bireylerde anemi olmadan da saç dökülmelerinin yaşanabileceğini göstermektedir.

Bu nedenle, kandaki demir miktarı saç dökülmesinde sağlıklı olarak belirtmenin en etkili yolu olarak kan değerlerinde yer alan Hemoglobin, toplam demir bağlama kapasitesi, serum demir, ferritini ve bağlanmayan demir kapasitesini ölçmektedir.

3 farklı kategori ile demir eksikliğini değerlendirebiliriz. Bunlar:

Ferritin Düşüklüğü: Vücutta demir tükenmesi

Demir depoları yani ferritin depoları azalmış fakat dolaşımda fonksiyonlara katılan serum demir seviyesi normaldir.

Serum Demir Düşüklüğü: “Anemi” olmaksızın demir eksikliği

Demir sepoları eksilerek dolaşımda yer alan demirde eksik bulunmaktadır. Fakat anemi gelişimi yaşanmamıştır.

Hemoglobin düşüklüğü ile gelişen “Anemi” ve demir eksikliği”

Vücutta bulunan bütün demir azalmıştır. Sonuç olarak da hemoglobin yapımının etkilenmesiyle birlikte anemi de gelişim göstermiştir.

Saç dökülmesi mevzu bahis olduğunda kanda yer alan demir miktarının değerlendirilmesi mutlaka ferritin düzeyinin ölçülmesiyle sağlanır. Demir depolanması işinde ferritin, önemli bir görev üstlenen bir proteindir. Erkeklerde görülen normal ferritin seviyesi 12-300ng/ml, 12-150 ng/ml aralığında ise kadınlarda görülmektedir. 10-25 ng/ml ferritine bu geniş aralık nedeniyle normal olarak görülür. Ancak bu saç sağlığı adına yetersiz bir tutardır. 70 ng / mL altına serum derritin seviyesi düşme gösterdiğinde saç dökülmelerinde artış görülür. Şayet dökülme gerçekleşmemiş ise de saç dökülmelerinin iyileşmesinde gecikmeler meydana gelir.

Demir eksikliği anemisi, sindirim sistemi organlarında görülen kanamalar, yoğun adet kanaması, vejetaryen ve vegan beslenme, mide ya da bağırsaklarda emilim sorunları sebebiyle ferritin düşüklüğü yaşanmaktadır.
Tek başına demir desteği saç dökülmelerinin kontrolünde yeterli bir tedavi aracı olarak görülmemektedir. Doktor kontrolünde mutlaka tavsiye alınmalı, demir dozuna ve takviyesine de ona göre karar verilmelidir.