Çocuklarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi çocuklarda beklenmeyen ve ebeveynler için korkutucu, üzücü bir semptomdur. Ne yazık ki, saç dökülmesi çocuklarda bile yaygın bir durumdur. Birçok durumda, saç dökülmesi geçicidir ve tedavi edildikten sonra veya kendiliğinden çocuğun saçı yeniden uzar.

Çocuklarda saç dökülmesinin klasik nedenlerinden biri, kanser ile ilişkili saç dökülmesidir. Bu kesinlikle saç dökülmesine neden olabilmesine rağmen, dökülme nedeni genellikle kanserin kendisi değil tedavi için uygulanan kemoterapi veya radyasyondur.

Telogen effluvium, çocuklarda saç dökülmesinin bir başka klasik nedenidir, ancak bu durum genellikle ebeveynler tarafından yeterince anlaşılmamaktadır. Telogen effluviumlu çocuklarda tipik olarak yüksek ateş, ani kilo kaybı ve hatta duygusal stres sonrasındaki 3 ay içinde ortaya çıkar.

Telogen effluvium gözlenen çocukların saçlarında kayda değer bir şekilde incelmeler vardır. Genellikle birkaç hafta veya ay boyunca büyük kümeler şeklinde saçlarını kaybetmeye devam ederler. Ama sonra saçları herhangi bir tedavi olmaksızın yaklaşık altı ay içinde yeniden büyümeye başlar. Bu saç dökülmesinin normal uzun büyüme fazı yerine çocuğun saçını dinlenme fazında daha çok kalması nedeniyle gerçekleştiği düşünülmektedir.

Çocuklarda Saç Dökülmesinin Yaygın sebepleri

Çocuklarda ve gençlerde saç dökülmesinin diğer yaygın nedenleri şunlardır:

  1. Tinea capitis: Halk arasında saçkıran olarak bilinen bu hastalık çocuklarda saç dökülmesinin yaygın nedenlerinden biridir.
  2. Bakteriyel enfeksiyonlar da bazı çocuklarda saç dökülmelerine neden olabilir.
  3. Çekiş alopesi, sıkı örgüler veya sürekli at kuyruğu yapan çocuklarda dökülmelere neden olur.
  4. Yenidoğan bebeklerde sürekli yatmaya bağlı sürtünmekten kaynaklanan saç dökülmesi yaygındır.

Saç çekme ya da okşama bebekler ve küçük çocuklarda bir alışkanlık olabilmektedir. Çocuklar genellikle iki veya üç yaşındayken bu alışkanlıktan vazgeçerler. Bu alışkanlığı görmezden gelebilirsiniz, ancak bazen saç dökülmesine neden olduğundan, çocuğunuzun saçının kısa keserek dökülmenin önüne geçebilirsiniz.

Trichotillomania‘nın obsesif kompulsif bozuklukla ilişkili olduğu düşünüldüğünde, saçlarını çeken, çekmeden önce ya da çekmeye karşı koymayı denerken gerginlik hisseden, saçlarını çekerken keyif ya da rahatlama hissi veren bir çocuk ya da genç olarak tanımlanır.  Bu çocukların saç dökülmelerinde belirgin bir fark vardır ve çoğu zaman trichotillomania konusunda uzmanlaşmış bir çocuk psikiyatristinden ve / veya çocuk psikoloğundan tedaviye ihtiyaç duyarlar.

Alopesi areata, bir çocuğun kafa derisi veya başka bir vücut kısmındaki yuvarlak veya oval yamalar halinde tam saç kaybına neden olan bir otoimmün bozukluktur.

Saçkıran, çekiş alopesi ve yukarıda bahsedilen diğer saç dökülme nedenlerine ek olarak, saç dökülmesinin daha az görülen nedenleri şunlar olabilir:

  • Hipotiroidizm ve hipertiroidizm gibi tiroid bozukluklar
  • Sistemik lupus eritematozus
  • Diabetes mellitus
  • Demir eksikliği anemisi
  • Yetersiz beslenme
  • A vitamini toksisitesi

Çocuğunuzda, bu rahatsızlıklardan herhangi biri varsa, saç dökülmesinin yanında başka semptomlara sahip olmasını da beklenir. Örneğin, A vitamini toksisitesi aynı zamanda baş ağrılarına, görme değişikliklerine, sinirlilik, kusma ve kilo alımında azalmaya neden olur.