Çağımızın Sorunu: Saç Dökülmesi

Çağımızın Sorunu: Saç Dökülmesi

Saç dökülmeleri, özellikle son zamanlarda kadınların ve erkeklerin yaşamakta oldukları sağlık problemleri arasında olmaktadır. Bu sorun hem fiziksel hem de ruhsal açıdan bireyleri rahatsız etmektedir. Erkekler kellik problemleri, kadınlar ise saçlarımdaki aşırı seyrelme nedeni ile özellikle sosyal hayattan uzaklaşma durumlarını yaşamaktadırlar. Ancak tüm bu sorunları yaşamadan saç dökülme problemlerini, kellik vb sorunları çözümlemek mümkün olabilmektedir. Bu gibi durumlardan kurtulmak, gür ve sağlık bir saç yapısına sahip olabilmek için saç tedavisi yaptırabilirsiniz. Tıp dünyası, saçlarda yaşanabilen dökülme ve seyrelmelerin yanı sıra saçsız deri problemlerine de çözüm getirebilmektedir. Saç derisine uygulanacak çeşitli tedaviler olmakla beraber bu tedaviler, saç problemlerine göre belirlenecek ve uygulanacaktır. Bireyler bunu esas alarak tedavilerini uygulatabilir, istedikleri saç görünümüne sahip olabilir. Tüm bunların yanı sıra beslenme, uygun vb. birçok duruma da dikkat etmek ve saç dökülmelerine neden olan kişisel nedenleri ortada kaldırmak da gerekecektir. Tedavilerin başarılarının arttırılmasında bu işlemlerin önemi büyük olmaktadır.

Saçların Dökülmesine Yol Açan Etkenler ve Saçlara Uygulanabilen Tedaviler

Saç, fiziksel görünüşün tamamlayıcısı olmaktadır. Bu hem kadınlar hem de erkekler için geçerli olmaktadır. Bu sebeple de kadınlar ve erkekler saç bakımlarına önem vermektedir.

  • Yeterli beslenememe, sağlıksız besinler tüketme
  • Aşırı sıvı kaybı, yeterli kadar su tüketilmemesi
  • Hormonal bozukluklar ya da genetik faktörler
  • Saç bakımında yanlış ürün kullanılması
  • Saça gereğinden fazla ısı verme ( fön, maşa, boya vb.)
  • Stres, kaygı, depresyon gibi psikolojik etkenler, saç dökülmesine neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

Bu ve bunlara benzer nedenlerle saç dökülmeleri yaşanabilmektedir. Ancak kadın ya da erkek saç derisinde yaşanabilen saç dökülme problemleri, tedavi edilebilir nitelikte olmaktadır. Saçlarında dökülme problemleri yaşamakta olanlar, tedavi için hastanelere başvuru yaptıklarında saç problemleri belirlenerek en uygun tedavi uygulanabilecektir.

  • Saç Ekimi
  • Saç Mezoterapisi
  • Prp ile saç tedavisi, kadınlara ve erkeklere uygulanabilecek tedavi türleri olmaktadır. Bu tedavilerden hangisinin hasta için uygun olacağı muayene sonrasında belirlenecek ve uygulanacaktır.

Uygulanabilen tedavilerin tamamı olumlu sonuçlar verebilmektedir. Bu tedavilerden saç ekimleri ile genel itibariyle erkek hastalar üzerinde uygulanarak yeni saçların deri üzerine yerleştirilmesi sağlanırken, saç mezoterapi yöntemi ve prp yöntemi de kadın hastalar üzerinde daha çok uygulanmaktadır. Bu iki tedavi de amaç saçların gürleştirilmesini, sağlıklı ve güçlü çıkışların oluşabilmesini sağlamaktır. Her ikisinde de iğne ile atışlar yapılarak uygulama sağlanmaktadır. Seanslar halinde uygulanmakta olan bu tedavi yöntemleri ile istenilen sonuçlar elde edilebilmektedir. Ne kadar seans uygulanacağı, hangi bölgelere ne kadar aralıklarda atışlar yapılacağı hastaların saç durumlarına göre değişeceğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra seans sonrası günlük hayata devam etmek de mümkün olmaktadır.