Saç Dökülmeleri ve Tedavi Yöntemleri

Saç Dökülmeleri ve Tedavi Yöntemleri

saç tedavisi

saç tedavisi

Saç dökülmeleri, çok çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen, kadın ve erkeklerde görülebilen ve kalıcı ya da geçici türleri ile yaşanabilen bir hastalık çeşidi olmaktadır. Yaşam standartlarından beslenme düzenine, genetik faktörlerden yaşa kadar çok çeşitli nedeni saç dökülme nedenleri olarak gösterebiliriz. Özellikle son yıllarda, stresli yaşamın hayatı ele geçirmesinden ötürü bu sorunun kadın ve erkekler üzerinde, hatta genç ve orta yaş grubunda daha çok yaşandığını gözlemekteyiz. Yaşam standartlarını değiştirmek kolay olmayabilir ancak beslenme şekillerinde ve saç bakımlarında yapılan değişikliklerle hafif çaplı dökülmeleri engelleyebilmek mümkün olabilmektedir. Tabii kalıcı dökülme de denilen ileri düzeyde dökülmeler de bulunmaktadır. Kadınlarda erkek tipi dökülme, erkeklerde ise kellik olarak görülen bu durumun da çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin her biri ile yaşanılan saç sorununa çözümler getirilebilmektedir.

Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesi sorunları için farklı alternatifli pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı ilaçla uygulanan tedaviler olurken bir kısmı da cerrahi tedaviler olmaktadır. Sonuç itibariyle hem geçici hem de kalıcı saç dökülmelerine çözüm bulabilmek mümkün olabilmektedir. Birlikte saç dökülmelerinde uygulanacak tedavilerin neler olduğuna göz atalım.

  • Saç mezoterapisi
  • PRP yöntemi
  • Saç ekimi
  • İlaç tedavileri, saç dökülmeleri ve kellik sorunları için uygulanabilen tedavi yöntemleri olmaktadır.

Bu yöntemler içerisinde yer alan saç mezoterapisi, iğne atışları ile yapılmakta ve atış yapılan bölgede saç çıkışını sağlamaktadır. Özellikle erkek tipi saç dökülmesi yaşayan hastalar tarafında seçilen bir yöntem olan saç mezoterapisi, saçların gürleşmesini ve aralıkların olduğu bölgelerde saç çıkışını sağlamaktadır. İğneler içerisine yerleştirilen ve saç kökünden alınan maddeyle hazırlanana ilaç ilgili bölgelere atışlar halinde uygulanacaktır. Bu işlem birkaç defa, farklı aralıklarla gerçekleştirilebilir. Seans sayısı, hastanın beklentilerine ve saç soruna göre değişecektir, uygulanacak seans sayısı doktorlar tarafından belirlenecektir.

PRP yöntemi, kişinin kanı alınarak ve bu kanın işlenerek yeniden kişiye verilmesiyle uygulanan bir yöntem olmaktadır. Bu yöntem yalnızca saç üzerinde değil, cilt üzerinde de uygulanabilmektedir. Hastadan alınan belirli oranda kan, ilendikten sonra saç sorunu yaşanan bölgeye enjekte edilir. Yöntem bakımından saç mezoterapisine benzediği söylenebilir. Doktorların uygulayabildiği bu yöntem, 30 dk içerisinde tamamlanabilmektedir. Seans aralıkları da 15 günde bir olmaktadır. Tedavi sonrasında iz vb durum görülememekte, hasta işlem sonrasında günlük hayatına devam edebilmektedir.

Saç ekimi, cerrahi bir yöntem olup kellik sorunu yaşayan hastalar üzerinde uygulanmaktadır. Erkeklere uygulanabilen bu yöntem sayesinde bölgesel ve genel kellik sorunlarına çözüm üretilebilmektedir.

İlaç tedavileri ise ufak çaplı ve strese ya da hastalıklara karşı saç dökülme sorunu yaşayanlara uygulanabilmektedir. Bu tedavinin kapsamı, geçici saç dökülmeleri olmaktadır. Kullanılacak ilaçlar doktor gözetimiyle başlatıldığı gibi yine doktor gözetiminde bırakılmalıdır.